Mi tart vissza a sikertől? Számtalan embert akadályoz meg abban, hogy élvezze a gazdag és kiteljesedett életet, mert elhalaszt vagy elmulaszt valamit megtenni. A halogatás szokásáról van szó, természetesen.
Szinte minden szemináriumán megkérdezte valaki Bob Proctortól vagy Sandy Gallaghertől, hogy hogyan lehet legyőzni a halogatást. Az igazság az, hogy gyakorlatilag mindenki halogatja a dolgait valamikor. Ez olyannyira gyakori, hogy Napoleon Hill egy egész fejezetet írt a halogatás megoldásáról a Gondolkozz és gazdagodj című sikerkönyvében.
Mielőtt azonban megosztanánk a megoldást, szánjunk egy percet annak azonosítására, hogyan jelenik meg a halogatás az életedben.
Melyek a halogatás tünetei?
Az első lépés annak meghatározásához, hogy a halogatás milyen hatással van rád, hogy megvizsgálod, mit teszel annak érdekében, hogy késlekedj vagy elkerülj valamit.
A halogatás alábbi tünetei közül melyiket tapasztaltad már?
- Gyakran azt mondod magadnak, hogy vannak más feladataid is, amelyeket először el kell végezned?
- Azt mondod magadnak, hogy megcsinálod, miután mindent megszerveztél?
- Könnyen elvonják a figyelmedet életed egyéb dolgai?
- Gyakran egy-két napot (vagy többet) késel a feladatok vagy projektek befejezésével?
- Egy feladat napokig vagy hetekig a „listán” marad?
- Megvárod, hogy olyan hangulatod legyen vagy a „megfelelő” időre vársz, hogy elkezdhesd?
- Azt vallod, hogy akkor dolgozol a legjobban, ha az utolsó pillanatra hagyod?
Ennél persze sokkal több tünete is van a halogatásnak, nyugodtan írd meg, ha úgy gondolod
Mi a halogatás oka?
Amikor a halogatás kérdése felmerül, általában arra utalnak az emberek, hogy halogatják a céljaik elérését. Tehát a kérdés inkább az, hogy miért halogatnának egy célt, amit kitűztek maguk elé? Természetesen nem arról van szó, hogy nem akarják megvalósítani a céljukat, hanem hogy nem döntöttek úgy, hogy meg is teszik mindazt, amit a céljuk elérése követel.
Íme néhány példa a döntéshozatallal kapcsolatban Napoleon Hill Gondolkozz és gazdagodj című könyvéből:
„Azok, akik gyorsan döntést hoznak, biztosan tudják, mit akarnak és általában meg is kapják. Az élet minden területén a vezetők gyorsan és határozottan döntenek.
„A világ szokása, hogy helyet ad annak a férfinak vagy nőnek, akinek szavai és tettei azt mutatják, hogy tudják, hová tartanak. A határozatlanság olyan szokás, amely általában fiatalon kezdődik.”
Ez csak néhány példa a kifogásokra, amelyekkel igazolhatod a halogatást, ám nem a fő kiváltó ok. A halogatást a határozatlanság okozza.
A döntésképtelenség 5 gyakori oka
Íme 5 igen gyakori ok, amelyek miatt az emberek nehezen hoznak határozott döntéseket. Melyik illik rád?
- A döntéshozatal idegen számodra, mert a szüleid döntöttek helyetted fiatalkorodban.
- Hiányzik a bátorságod ahhoz, hogy végre is hajtsd a döntéseidet.
- Mások könnyen befolyásolnak téged, így alig vagy egyáltalán nincsenek határozott vágyaid.
- Sok időbe telik számodra a döntések meghozatala és gyorsan megváltoztatod azokat.
- Nincs benned erős vágy, hogy céljaid fizikai valósággá váljanak.
Amennyiben elkötelezted magad a döntésed mellett, akkor valószínűleg kitartasz amellett, hogy a lehető leggyorsabban elérd a célodat. Elkötelezett döntés hiányában azonban a halogatás újra és újra visszakúszik az életedbe.
5 új szokás, amellyel legyőzheted a halogatást
A halogatás általában azt jelenti, hogy figyelmen kívül hagyunk vagy elkerülünk egy kellemetlen feladatot valami élvezetesebb vagy könnyebb dolog javára. Ám következményekkel jár ennek az impulzusnak engedni. Még a halogatás kisebb epizódjai is bűntudatot vagy szégyenérzetet okozhatnak. Hosszú távon pedig a halogatás kevésbé produktívvá tesz és megakadályozza, hogy elérd a céljaidat.
A halogatás szokás és csak úgy lehet megszabadulni a rossz szokástól, ha egy jóra cseréljük.
Íme öt szokás, amelyet kialakíthatsz, hogy legyőzd a halogatást. Azt javaslom, hogy minél többet építs be belőlük a szokásaid közé, hogy a lehető legnagyobb esélyt add meg a sikereidnek.
- Kötelezd el magadat a fontos feladatok mellett. Koncentrálj a cselekvésre, ne az elkerülésre. Írd le a legkritikusabb feladatokat, amelyeket minden nap el kell végezned és adj hozzá időpontot is. Ez segít abban, hogy hatékonyan végezze el munkáját, és sokkal termelékenyebbé váljon.
- Fogalmazd át a belső párbeszédedet. Cseréljd ki a „kell” és a „muszáj” kifejezéseket „választom” vagy „eldöntöttem” kifejezésekre.
A kell és a muszáj szavak használata azt jelezheti számodra, hogy nincs más választásod és emiatt erőtlennek és motiválatlannak érezheted magadat főleg, ha nagy, fontos feladatok elvégzésébe fognál.
Ha azt mondod, hogy „úgy döntök” vagy „azt választom, hogy”, az azt jelenti, hogy megerősíted magadban azt, hogy el akarod végezni a projektet, és ettől úgy érzed, hogy a te irányításod alatt van az életed.
- Minimalizáld a zavaró tényezőket. Kapcsold ki az e-maileket és a közösségi médiát és ne ülj a televízió közelében sem munka közben.
- Csinálj belőle kisebbet. Bontsd le egy nagy feladatot havi, heti, napi és óránkénti részfeladatokra, hogy a feladat vagy projekt egyértelműbbé váljon.
- Koncentrálj a hosszútávú előnyre. Ha azért halogatsz, mert kellemetlennek találsz egy feladatot, azonosítsd a végrehajtás hosszú távú előnyeit. Befolyásolhatod ezzel például éves teljesítményértékelésedet, egészségedet vagy otthonod értékét?
Egyesek számára, ha megértik, milyen következményekkel jár valaminek az elkerülése vagy késleltetése, élvezetesebbé teszi a feladatot. Ha magadra ismertél, akkor azonosítsd a feladat elkerülésének kellemetlen hatásait.
Kérdezd meg magadtól, mi történik, ha nem teljesíted? Hogyan befolyásolhatja személyes, csapat- vagy szervezeti céljaidat?
Nincs az a varázsszer, amely örökre véget vetne a halogatásnak. De ezek a tippek segítenek konkrét lépéseket tenni annak érdekében, hogy többet érj el, és hogy sokkal jobban érezd magad.
Ha úgy döntesz, hogy bármitől függetlenül tovább fogsz lépni, akkor garantáltan sokkal többet fogsz élvezni az élet által kínált jó dolgokból.
Bob Proctor 4 kérdése az elkötelezett döntésért
Bizonyára te is egy számodra kiemelkedő jelentőséggel bíró cél elérését fontolgatod. Feltehetően ez sok erőfeszítést és esetleg még jelentős pénzügyi befektetést is igényel. Bob Proctor négy kérdésből álló döntéshozatali folyamata segíthet neked is, hogy elkötelezed magad a döntésed mellett
- TÉNYLEG EL AKAROM ÉRNI EZT A CÉLT? Szeretnék azzá válni, azzal foglalkozni vagy azzal rendelkezni, amit a célom képvisel?
- A CÉLOM MEGVALÓSULÁSÁT SZOLGÁLJA, ha azzá válok, azt teszem vagy megszerzem azt, amiről most döntenem kell?
- ISTEN VAGY AZ UNIVERZUM TÖRVÉNYEIVEL HARMÓNIÁBAN van-e ez a cél?
- MÁSOK JOGAIT SÉRTENÉ-E ha megvalósítom az adott célt?
Ha az első három kérdésre a válasz IGEN, az utolsó kérdésre pedig NEM, hozd meg a határozott döntést, majd indulj el és folytasd addig, amíg meg nem valósult a célod!
Amennyiben bővebben érdekel a célkitűzés, akkor korábban publikált cikkünkben még részletesebben utánajárhatsz vagy fedezd fel egy kötelezettségmentes konzultáció keretében, hogyan segíthetünk sikeressé válni életed bármely területén.