A világ legjobb befektetése

Warren Buffet neve bizonyára ismerősen cseng azok számára, akik a tőzsde és a befektetések iránt érdeklődnek. 133 milliárd dollárra becsült vagyonával a világ egyik befektető guruja. A világ első számú legjobb befektetésnek azonban nem a részvényeket, nem a kötvényeket, nem az ingatlant, de még nem is a kriptovalutát tartja. Ráadásul ez a befektetés még adómentes is! Kíváncsi vagy mi az? 

Buffet szerint „Önmagadba fektetni a legjobb dolog, amit csak tehetsz. Bármibe, ami fejleszti saját tehetséged; senki sem adóztathatja, senki el nem veheti tőled. Hatalmas hiányokat termelhetnek és a dollár sokkal kevesebbet érhet. Bármi megtörténhet. De ha te magad is rendelkezel tehetséggel és maximalizáltad a tehetségedet, akkor hatalmas vagyonod van, amely tízszeresen is megtérülhet.” 

Személyiséged fejlesztése, a tanulás képessége, készségeid folyamatos fejlesztése az új, sebesen változó gazdaságban óriási versenyelőnyhöz juttathat. Tekintsük át a személyiségfejlesztésben rejlő lehetőségeket és hogyan kezdheted el már ma. 

Mi a személyiségfejlesztés? 

A személyes fejlődés vagy önfejlesztés olyan tevékenységekből áll, amelyek fejlesztik az egyén képességeit és potenciálját, humántőkét építenek, elősegítik a munkahelyi foglalkoztathatóságot, javítják az életminőséget és elősegítik az álmok, törekvések megvalósítását – áll a Cambrige Enciklopédia meghatározásában 

A személyiségfejlesztés egy élethosszig tartó mély és összetett folyamat, amely az egyén teljes életét végig kíséri és nem korlátozódik bizonyos életszakaszokra. 

A személyes fejlődés azt jelenti, hogy őszinte vagy önmagaddal és felméred, hogy min kell dolgoznod. Arra összpontosítasz, hogyan fejlesztheted magad, életednek mely területén szeretnél fejlődést tapasztalni ahhoz, hogy megéld a teljességet és kiaknázd a benned rejlő potenciált.

Gondolkodásmódod megértésétől, új készségek és ismeretek kialakításától az egészséges szokások kialakításáig a személyes fejlődés lehetővé teszi, hogy teljesebb, céltudatosabb és boldogabb életet élj. 

Miért fontos a személyes fejlődésed? 

  1. ÖNISMERET ÉS ÖNMEGÉRTÉS A személyiségfejlesztés lehetővé teszi önmagad mélyebb megértését, beleértve erősségeidet, gyengeségeidet, értékeidet és meggyőződéseidet. Ez a tudatosság segít abban, hogy a valódi éneddel összhangban álló döntéseket hozz és valódi küldetésed, víziód és céljaid szerinti kiteljesedett életet élj.
  2. ÖNBIZALOM ÉS ÖNBECSÜLÉS. Ahogy haladsz előre a személyes fejlődésed útján, önbizalmad, magabiztosságod és az önbecsülésed is természetes módon növekedni fog. A célok kitűzésével és elérésével, az akadályok leküzdésével és az új készségek elsajátításával kialakítod a hatékonyság érzését. Ez képessé tesz arra, hogy rugalmasan és optimizmussal nézz szembe a kihívásokkal és egyre magasabb szintű sikereket érj el.
  3. ÉRTÉKES EMBERI KAPCSOLATOK Kommunikációs készségeidnek, empátiád és érzelmi intelligenciád fejlesztésével erősebb kapcsolatokat alakítasz majd ki és egészségesebb, tartalmasabb kapcsolatokat építesz. Megtanulod megérteni és értékelni mások szempontjait, ami jobb együttműködést és konfliktuskezelést eredményez. 
  4. BETELJESÜLÉS ÉS KÜLDETÉS Segít megtalálni az életed igazi célját. Ha követed szenvedélyeidet, kihasználod erősségeidet és az értékeidnek megfelelően élsz, a beteljesülés és az értelem mélyebb érzésére lelsz. Életcélod és víziód meghatározása olyan, mint egy iránytű, amely könnyebbé teszi a céljaid meghatározását és erőt ad a kihívások közepette is a megvalósítás útján maradni.
  5. HOSSZÚTÁVÚ NÖVEKEDÉS A személyes fejlődésed a folyamatos növekedés és tanulás gondolkodásmódját ösztönzi. Lehetővé teszi tudásod bővítését, új készségek fejlesztését és új lehetőségeid felfedezését. A növekedés azonban mindig komfortzónádból való kilépéssel jár együtt, amellett, hogy új lehetőségeknek és új tapasztalatoknak is megnyílsz. Az elméd nyugalma segít megbirkózni az életben folyamatosan érkező kihívásokkal és hatékonyan tudod a fellépő stresszt is kezelni. 

A jövő kulcsa egy sebesen változó világban 

A Világgazdasági Fórum cikke szerint a Z generációs munkák 65%-a még nem is létezik és a jelenleg fizetett tevékenységek 45%-a automatizálható lenne a jelenlegi technológia segítségével. 

Ez nem feltétlenül jelent kevesebb munkahelyet, hanem új, más készségeket igénylő munkákat jelent. Ha ehhez még hozzávesszük azt a tényt, hogy a munkaadók 38%-a azt állítja, hogy már most is nehezen találnak megfelelő készségekkel rendelkező embereket a nyitott pozíciók betöltéséhez, akkor egyértelmű, hogy a jövő képességeinek előrejelzése kritikus fontosságú, ha fenntarthatóvá akarjuk tenni a tehetség utánpótlást a különböző gazdasági szektorokban.

A Manpower Group 1981-1996 között születettek körében (21-43 évesek) végzett felmérése szerint, a megkérdezettek szerint a siker inkább a megfelelő képességeken múlik, mint a megfelelő kapcsolatokon

A tanulás képessége vagyis olyan készségek fejlesztésének vágya és képessége, amelyekre szükség van hosszú távon a munkaadók és munkavállalók számára egyaránt a siker záloga.

Eric Hoffer filozófus szerint „A változások idején a tanulók öröklik a földet, míg a tanultak gyönyörűen felvértezve szembe találják magukat egy már nem létező világgal.” 

Az állítás helyességét szinte napról napra érzékeljük. Egyéni sorsunk javítása érdekében folyamatos tanulás szokásának kialakítása elengedhetetlen. Az egyéni fejlődés mellett azonban egyre több vállalat felfedezi, hogy mekkora potenciál rejlik a folyamatos tanulást, személyiségfejlesztést értékelő vállalati kultúra kialakításában. 

Mint minden kultúraváltásnak, ennek is felülről kell jönnie. A munkaadóknak inkább vezetniük kell, mint delegálniuk, és az első dolognak kellene lennie, hogy kijelöljenek egy oktatási igazgatót. Ez nem csak egy szép titulus; üzleti szempontból kritikus. Ez azt jelenti, hogy a szervezeti kultúrában a folyamatos tanulásra való áttérés a vezetésre hárul. 

Tudjuk, de nem tesszük 

Óriási különbség van aközött, amit a legtöbb ember tud és amit csinál. Egy olyan világban nőttünk fel és olyan oktatási rendszerben tanultunk éveken át, amely arra fókuszál, hogy információt vegyünk magunkhoz és az alapján ismer el, hogy abból mennyire tudunk emlékezni.

Ma már azonban egy olyan világban élünk, amelyiket nem igazán érdekli, hogy mit is tudsz. Valójában csak azokat az embereket ismerik el, akik képesek megtenni dolgokat és elvégzik a feladatukat. 

Bob Proctor ezt a témakört több mint 60 éven át kutatta és tanulmányozta és arra a következtetésre jutott, hogy csak nagyon ritkán talál olyan embert, aki azt is teszi, amit már tud, hogy hogyan tegyen. 

Rámutatott arra, hogy szinte minden esetben, további tanulás és információfelhalmozás nélkül is képesek az emberek a teljesítményükön javítani és nagyobb eredményeket elérni már azzal, amit most is tudnak.

Besétálhatsz bármelyik vállalathoz a világ bármely táján és észre fogod venni, hogy az ott dolgozók olyan tevékenységekkel vannak elfoglalva napi szinten, amelyek olyan eredményeket produkálnak, amelyeket nem kifejezetten akarnak. Találni fogsz értékesítőket, akik arról panaszkodnak, hogy nehézségeik vannak az eladással és mégis figyelmen kívül hagyják a már tudott értékesítési folyamatokat. Találsz majd menedzsereket, akik fenyegetőznek valakivel a munkatársak előtt, pedig tudják, hogy nem produktív és csak súlyosbítja azt a problémát, amit próbálnak megoldani. Ezek az emberek mind tudják, hogyan lehetne jobban tenni a dolgukat és mégsem teszik és nem tudják, hogy miért.

Versenyelőny: gondolkodd bele magad az eredményekbe

A probléma oka a paradigmákban rejlik. A paradigmák szokások sokasága. A szokás egy olyan gondolat, amely rögzítve van egy ember tudatalatti elméjében és így mindenféle tudatos gondolkodás nélkül teszünk dolgokat. A paradigma a szokásos viselkedésünk okozója, kontrollálja a cselekedeteinket és a viselkedésünket. 

A vállalati kultúra a vállalati paradigmák, csoportszokások összessége. Ha fejlődni akar a vállalkozás és növekedni szeretne, akkor elengedhetetlen a vállalati kultúra fejlesztése is.  

Ahhoz, hogy bárki állandósult változást tapasztaljon akár a magánéletében, akár a munkájában, muszáj megváltoztatni az eredmény valódi kiváltó okát, vagyis a tudatalatti kondicionálást. A paradigmák átalakítása történhet egyénileg és csoportosan is. Amikor ez megtörténik, minden elkezd fejlődni. 

Sandy Gallagher a Thinking Into Results tanulási rendszert úgy alkotta meg Bob Proctor tanításai alapján, hogy élvonalbeli vállalati tréningprogramként fejlessze a csapatmunkát és együttműködést és emellett az egyéni, személyes fejlődést is biztosítsa. 

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az igazi siker abból fakad, ha a szellemi képességek fejlesztésével minden emberből kihozzuk az egyedi vágyakat és érdeklődést, készségeket és tehetségeket. Ezért arra koncentrálunk, hogy megtanítsuk hogyan működik valójában az elme, és hogyan bővíthetjük és fejleszthetjük, hogy rendkívüli életet teremtsünk. 

Szeretném fejleszteni magam, de hogyan kezdjem el? 

1. KIINDULÓPONT 

Első lépésként érdemes megnézni eddigi eredményeidet életed különböző területein, hogy tudd, honnan indulsz és pontos képed legyen arról, hogy életed melyik területén kontrollál egy nemkívánatos paradigma. Sok önismereti módszer közül javaslom az életkerék gyakorlatot, amelyet ide kattintva letölthetsz. Vagy egyszerűen vegyél elő egy üres lapot és tekintsd át a következő területeket: önmagad (énkép, spiritualitás, hobbi), egészséged, kapcsolataid (párkapcsolat, család, barátok), karrier/ tanulmányok, anyagi helyzet (életkörülmények, lakóhely, pénzügyek)

2. SZEMÉLYES VÍZIÓ 

A személyes fejlődésed legyen egy örömteli és vidám folyamat. Legtöbben könnyebben motiválhatjuk magunkat a tanulásra és a fejlődésre, ha van célunk, amelyhez erős érzelmek fűznek. Személyes víziód egy világos elképzelés arról, hogy néhány hónap vagy év múlva hová szeretnél eljutni és miért. A víziód megalkotásának alapja, hogy tudd mi az életcélod. Ez komoly kérdés, amelyre csak az emberek elenyésző százaléka tud konkrét választ adni. Legyél te is ennek a szűk csoportnak a tagja és gondolkodj el ezen. Ha tudod az életed célját, mi a küldetésed, akkor könnyebben kialakíthatod víziódat. Ezt követően pedig a rövidebb és hosszabb távú célok is a helyükre kerülnek. Életcélod meghatározásához segítséget adunk ebben a cikkünkben.  

3. SZEMÉLYES FEJLŐDÉSED TERVE 

Ha már tisztában vagy azzal, hogy hová szeretnél eljutni és kivé szeretnél válni, elkezdheted tervezni, hogy hogyan érj el oda. Nem létfontosságú, hogy készíts egy személyes fejlődési tervet, de reálisabbá teszi a tervezési folyamatot és elérhetőbbé teszi az eredményt. Ha becsületesen elvégezted az első két lépést, beazonosítottad a fejlesztendő területet és megalkottad személyes víziódat, akkor mérd fel, hogy milyen kurzusok, mentorprogramok vagy képzések segíthetnek neked. 

Gratulálok! Ha idáig eljutottál, akkor bizonyára komolyan veszed önmagad fejlesztését és az életedben rejlő lehetőségek megvalósítását. A Proctor Gallagher képzései a tartós és hosszútávú eredmények elérését célozzák. Bátran kérj egy kötelezettségmentes konzultációt, hogy felmérjük hogyan segíthetünk sikeressé válni életed bármely területén.